Operationeel resultaat en omzetgroei
Feyenoord sloot het seizoen af met een operationeel resultaat van € 26,1 miljoen en een nettowinst van € 23,1 miljoen, ruim het dubbele van het resultaat van een jaar eerder (€ 9,5 miljoen). Het eigen vermogen groeide van € 14,9 miljoen naar € 37,3 miljoen, waarmee de club financieel sterk uit het seizoen komt.
De omzetgroei is vooral te danken aan de deelname aan de UEFA Champions League, waar de ploeg voor het tweede jaar op rij actief was. De Europese campagne leverde alleen al €76,9 miljoen op aan recettes, prijzengeld en commerciële inkomsten. Daarbovenop kwamen hogere opbrengsten uit partnerships, business seats en units, samen goed voor €45,2 miljoen.
Uitblijven terugbetaling VvF
Tot zo ver het goede nieuws. Wie goed naar de balans kijkt, ziet dat de agioreserve onveranderd blijft op €40,683 miljoen. Dat betekent dat Feyenoord nog geen terugbetalingen heeft gedaan aan de Vrienden van Feyenoord (VvF), ondanks de stevige winst van de afgelopen twee seizoenen.
De VvF, goed voor 48,7% van de aandelen in Feyenoord N.V., investeerde in het verleden tientallen miljoenen in de club. In theorie zou Feyenoord bij een structureel positieve kaspositie kunnen beginnen met terugbetaling, maar de realiteit is dat de club daar momenteel niet de ruimte voor heeft.
Het werkkapitaal (verhouding kortlopende schuldenen bezittingen) blijft namelijk negatief, weliswaar iets verbeterd van negatief € 49,3 miljoen naar negatief € 45,1 miljoen, maar nog altijd fors onder nul. Dat betekent dat de kortlopende verplichtingen de liquide middelen ruimschoots overtreffen. Zolang die krapte voortduurt, is het simpelweg niet mogelijk of verantwoord om substantiële bedragen aan de VvF terug te betalen.
Stijgende bedrijfslasten
De stijging van de bedrijfslasten is opvallend. Die namen toe van € 112,2 miljoen naar € 134,3 miljoen, een sprong van ruim € 22 miljoen. De belangrijkste oorzaak: hogere salarissen, premies en een ontslagvergoeding voor de technische staf onder Brian Priske.
Na een tegenvallende reeks in de Eredivisie werd Priske in februari 2025 ontslagen. De post “lonen, salarissen en sociale lasten” steeg mede daardoor met € 15 miljoen, van € 66,1 naar € 81,4 miljoen. Dat Feyenoord ondanks deze forse toename alsnog een recordwinst boekt, onderstreept de uitzonderlijke inkomsten uit Europa en de commerciële groei.
Een aanzienlijke financiële impuls wordt verwacht in het volgende boekjaar. De transferopbrengsten van Hancko, Paixão, Hartman en Milambo zijn nog niet in deze jaarrekening verwerkt. Deze verkopen vonden pas na de balansdatum plaats en leveren gezamenlijk een geschatte winst van circa €59 miljoen op. Die cijfers worden pas zichtbaar in de jaarrekening over 2025-2026.
Met dat vooruitzicht lijkt ook volgend jaar een winstgevend seizoen in aantocht. De directie waarschuwt echter dat een deel van die winst zal worden geherinvesteerd in versterkingen en de verdere professionalisering van de organisatie.
Trends en aandachtspunten:
· Explosieve omzetgroei
· Verbeterd eigen vermogen
· Ongewijzigde agioreserve
· Negatief werkkapitaal blijft risicofactor
· Personeelslasten stijgen fors
· Transfermeevaller in aantocht
Perspectief met concurrentie
Om de prestaties van Feyenoord in perspectief te plaatsen, is het interessant om de cijfers naast die van Ajax en PSV te leggen.
Feyenoord zag zijn eigen vermogen stijgen van €14,9 miljoen naar €37,3 miljoen. Dat bestaat uit een gestort kapitaal van € 90.000, een agioreserve van € 40,683 miljoen (onveranderd) en overige reserves van negatief € 3,5 miljoen. De stijging is volledig te danken aan de gerealiseerde winst; er zijn geen nieuwe agiostortingen of externe kapitaalversterkingen geweest.
Ajax blijft met een eigen vermogen van € 189,1 miljoen de financieel grootste club, maar dat bedrag daalde fors ten opzichte van vorig jaar (€ 222 miljoen). De afname komt volledig door het negatieve resultaat van negatief € 37,3 miljoen. Bij Ajax bestaat het eigen vermogen voor € 109 miljoen uit agio en aandelen. Het restant is gecumuleerde winst.
PSV noteerde een stijging van het groepsvermogen van € 40,5 miljoen naar € 48,0 miljoen, eveneens puur op basis van winstinhouding. Er vonden geen nieuwe kapitaalstortingen of herwaarderingen plaats. De gecumuleerde winst bedraagt hier € 40 miljoen. Het overige is aandelen en agio op de aandelen.
Ajax behaalde in 2024-2025 een bruto-omzet van €178,1 miljoen, PSV noteerde €170,8 miljoen, en Feyenoord kwam uit op €160,5 miljoen. Opvallend genoeg is Feyenoord, ondanks de lagere omzet, de meest winstgevende club: met een nettowinstmarge van ruim 14% tegenover circa 4% bij PSV en een negatief resultaat bij Ajax.
Op het gebied van werkkapitaal verschillen de drie topclubs sterk van elkaar. Ajax beschikt over een ruime liquiditeitsbuffer. PSV heeft een vordering/schuld ratio van 0,6 en blijft afhankelijk van toekomstige inkomsten en transferopbrengsten. Feyenoord zit qua structuur dichter bij PSV maar de Eindhovenaren staan er qua liquiditeit wel beter voor. (mede ook vanwege de PSV Partnerfondsen van 50 miljoen)
Ajax boekte een negatief transferresultaat van circa € 31 miljoen, PSV noteerde een verlies van € 9,5 miljoen, en Feyenoord sloot het boekjaar af met een positief saldo van €5,4 miljoen.
Samenvattend is Feyenoord de enige topclub die erin slaagt zijn winst, marge en eigen vermogen structureel te laten groeien zonder nieuwe kapitaalinjecties. Ajax blijft de rijkste, maar de financiële buffer slinkt, terwijl PSV qua winstgevendheid en liquiditeit achterblijft. De Rotterdamse groei is indrukwekkend, al blijft het werkkapitaal de achilleshiel die verdere financiële onafhankelijkheid in de weg staat.
Conclusie
De jaarrekening 2024-2025 laat zien dat Feyenoord financieel steeds meer slagkracht krijgt, met recordomzetten, stijgende reserves en een structureel positieve exploitatie. Tegelijkertijd zijn de fundamenten nog niet onwrikbaar. De club blijft afhankelijk van sportieve prestaties en Europese inkomsten, terwijl het werkkapitaal kwetsbaar blijft.
De winst wordt deels gedrukt door personele wisselingen. Daarnaast wachten de Vrienden van Feyenoord nog altijd op hun eerste terugbetaling. De uitdaging ligt nu in het omzetten van de successen in een langere periode van duurzame financiële stabiliteit.