Opvallend is vooral de manier waarop Feyenoord zijn wedstrijden benadert. Waar de ploeg onder Robin van Persie vorig seizoen regelmatig moeite had om tegenstanders onder druk te houden, kiest Van Bronckhorst voor een agressievere speelwijze. De veranderingen zijn goed te zien op het veld.
Na acht speelronden staat Feyenoord bovenaan in de Eredivisie. Met twintig punten, 27 doelpunten voor en slechts zeven tegentreffers is Giovanni van Bronckhorst zijn tweede periode bij Feyenoord goed gestart. De 2-0 overwinning op AZ van afgelopen zaterdag onderstreepte de ontwikkeling van de Rotterdammers.
Drukzetten als belangrijkste wapen van Van Bronckhorst
Het grootste verschil zit in de manier waarop Feyenoord verdedigt. Onder Van Persie zakte de ploeg regelmatig terug op eigen helft, terwijl Van Bronckhorst wil dat zijn spelers de tegenstanders snel vastzetten. De aanvallers zetten de eerste druk, waarna het middenveld aansluit en de verdediging verder naar voren schuift.
Vooral Anis Hadj Moussa speelt daarin een belangrijke rol. Tegen AZ zette de buitenspeler herhaaldelijk druk op de opbouw van de Alkmaarders, waardoor Feyenoord in de openingsfase het initiatief naar zich toe trok. Het resultaat was een vroege voorsprong dankzij Nacho Ferri, die al na dertien minuten raak schoot.
Die verandering heeft ook gevolgen voor hoe Feyenoord wil aanvallen. Doordat Feyenoord de bal vaker op de helft van de tegenstander probeert te veroveren, hoeft de ploeg minder grote afstanden af te leggen om gevaarlijk te worden. Bovendien krijgen creatieve spelers als Gjivai Zechiël, Luciano Valente en Hadj Moussa vaker de mogelijkheid om in de buurt van het strafschopgebied aan de bal te komen. De grote overwinningen op PEC Zwolle (0-7) en FC Utrecht (5-0) lieten zien hoe effectief die aanpak kan zijn. Vooral tegen Utrecht was het verschil heel duidelijk: binnen negen minuten stond Feyenoord al met 2-0 voor en uiteindelijk liep de score op tot vijf doelpunten.
Meer controle zonder de bal dan vorig seizoen
Toch draait de ontwikkeling niet alleen om aanvallend voetbal. Onder Van Bronckhorst lijkt Feyenoord ook beter te begrijpen wanneer het niet moet doordekken. De trainer benadrukte voorafgaand aan de wedstrijd tegen AZ dat zijn ploeg voortdurend werkt aan de onderlinge afstanden, het omdraaien en het herkennen van de juiste momenten om druk te zetten.
Dat bleek zaterdag belangrijk, omdat AZ na de sterke openingsfase steeds beter onder de Rotterdamse druk uitkwam. Feyenoord moest daardoor langere periodes verdedigen, maar hield toch de nul. Feyenoord kan hoog druk zetten en compact verdedigen, dat kan in dit seizoen van enorme waarde zijn.
De echte test volgt in Europa, vandaag de tweede wedstrijd
De cijfers spreken voorlopig in het voordeel van Van Bronckhorst, maar een definitief oordeel over de tactische vooruitgang is nog te vroeg. De grote nederlaag tegen FC Barcelona liet zien dat de speelwijze kwetsbaar kan worden wanneer een tegenstander onder de eerste druk uit weet te voetballen. Bovendien is niet iedere verbetering uitsluitend aan de trainer toe te schrijven. Feyenoord heeft ook een bijna compleet andere basiself dan vorig seizoen.
De komende Champions League-wedstrijden moeten uitwijzen of de Rotterdammers hun dominante Eredivisiespel ook tegen sterkere internationale tegenstanders kunnen uitvoeren. Cesc Fabregas was al onder de indruk van het ´dominante Feyenoord´. Eén ding is na acht competitiewedstrijden wel duidelijk: onder Van Bronckhorst probeert Feyenoord wedstrijden niet alleen te winnen, maar ze vanaf de eerste minuut naar zijn hand te zetten.