Het contrast met vorige week kon haast niet groter. Tegen Como speelde Feyenoord met lef, energie en overtuiging. In Sevilla was daar weinig van over. De ploeg van Giovanni van Bronckhorst liet het initiatief grotendeels aan Real Betis, zo zag het Algemeen Dagblads Mikos Gouka en kwam nauwelijks toe aan het eigen aanvalsspel. Dat was des te opmerkelijker omdat dezelfde elf spelers tegen Como nog een uitstekende indruk hadden gemaakt.
Een week na de overtuigende overwinning op Como heeft Feyenoord een flinke stap teruggezet in de Champions League. Real Betis was woensdagavond met 1-0 te sterk voor de Rotterdammers, die vooral voor rust nauwelijks leken op de ploeg die de afgelopen weken zoveel indruk maakte. Ook de Nederlandse ochtendkranten zijn kritisch.
Toch had Feyenoord vlak voor rust zomaar op voorsprong kunnen staan. Na een fraaie combinatie tussen Luciano Valente en Javi López kreeg Gjivai Zechiël de bal op een presenteerblaadje. De middenvelder schoot echter over. Het bleek achteraf de grootste Rotterdamse kans van de wedstrijd. Aan de andere kant had Tjark Ernst Feyenoord toen al overeind gehouden na gevaarlijk balverlies van Mika Marmol.
Ferri weer met beide benen op de grond
Valentijn Driessen richt zijn pijlen in De Telegraaf vooral op de individuele prestaties. De drie Spanjaarden in de Rotterdamse basis konden in hun vaderland geen indruk maken. Vooral Nacho Ferri moet het ontgelden. De spits, die de afgelopen weken juist steeds belangrijker werd, kon tegen Marc Bartra en Natan nauwelijks een bal vasthouden.
Volgens Driessen was Ferri weer de beperkte spits van zijn eerste zes weken in Rotterdam. Ook Marmol en López krijgen ervan langs. Eerstgenoemde grossierde in slordigheden, terwijl López aanvallend weinig kon uitrichten. De Spaanse defensie bleek voor Feyenoord een aanzienlijk grotere hindernis dan de tegenstanders van de afgelopen weken.
Maar de kritiek beperkt zich niet tot de Spaanse spelers. Ook het door Driessen aangehaalde miljoenenkwartet Givairo Read, Anis Hadj Moussa, Luciano Valente en Gjivai Zechiël kon nauwelijks overtuigen. Read had zijn handen vol aan de gevaarlijke Abde Ezzalzouli en kwam daardoor weinig aan aanvallen toe. Hadj Moussa bleef dreigend, maar verloor veelvuldig de bal. Valente en Zechiël slaagden er ondertussen niet in het middenveld naar hun hand te zetten.
Feyenoord koos te vaak verkeerd
Mikos Gouka legt in het Algemeen Dagblad de nadruk op de keuzes aan de bal. Van Bronckhorst had zijn spelers juist opgedragen geduldig te blijven en niet voortdurend op de counter te loeren. In de praktijk kwam Feyenoord nauwelijks tot verzorgd positiespel. Zodra de bal werd veroverd, volgde te vaak een slordige inspeelpass of een verkeerde beslissing.
Het leverde Real Betis enkele gevaarlijke situaties op. Zo bracht Mika Marmol met onnodig balverlies voormalig AZ-spits Troy Parrott oog in oog met Ernst. De Duitse doelman redde uitstekend en voorkwam daarmee een achterstand. Het was een van de momenten waarop Feyenoord zichzelf onnodig in de problemen bracht.
Ook de gebruikelijke aanvallende impulsen van Read en Hadj Moussa bleven grotendeels uit. Het duo dat tegen Como nog zoveel gevaar stichtte, kreeg nauwelijks gelegenheid om gezamenlijk op te stomen. Daarmee verdween een belangrijk wapen uit het Rotterdamse aanvalsspel.
Pas na de strafschop kwam de reactie
Na 59 minuten viel de beslissing. Jeremiah St. Juste kreeg een schot van Ezzalzouli tegen zijn uitgestoken hand en scheidsrechter Simone Sozza wees naar de strafschopstip. Isco stuurde Ernst de verkeerde hoek in en zette Real Betis op 1-0.
Pas in de laatste twintig minuten liet Feyenoord meer van zichzelf zien. Van Bronckhorst bracht onder anderen Tsuyoshi Watanabe, Gaoussou Diarra en Sem Steijn binnen de lijnen. De Rotterdammers schoven verder naar voren en dwongen Betis vaker achteruit, maar grote mogelijkheden leverde dat nauwelijks op. De thuisploeg hield betrekkelijk eenvoudig stand.
PSV draait de rollen plotseling om
Daarmee zijn de verhoudingen richting zondag behoorlijk veranderd. Waar Feyenoord na de zeges op AZ en Como met een uitstekend gevoel naar de topper leek toe te leven, heeft PSV juist op het juiste moment een opsteker gekregen. De Eindhovenaren wonnen woensdag met 0-1 bij FC Porto en schoven in de Champions League op naar de achttiende plaats.
Feyenoord zakte door de nederlaag naar plek 26 en staat na drie wedstrijden op drie punten. Er volgen nog vijf Europese duels, maar de Rotterdammers hebben zichzelf met de nederlaag in Sevilla weinig ruimte gegeven. Op 3 november wacht bovendien Internazionale in De Kuip.
Voor de titelstrijd zegt de Europese speelronde nog weinig. Feyenoord gaat als koploper naar Eindhoven en heeft de afgelopen maanden voldoende laten zien om PSV serieus partij te kunnen bieden. Maar de ploeg die woensdagavond in Sevilla op het veld stond, zal zondag uit een ander vaatje moeten tappen. PSV heeft zijn vertrouwen teruggevonden. Feyenoord moet vooral zorgen dat het zijn eigen spel weer terugvindt.