Nolles vraagt zich af of Feyenoord momenteel bezig is aan een tussenjaar. Van Stee is daar duidelijk over en geeft aan dat hij die ontwikkeling niet had verwacht.
In FC Rijnmond is uitgebreid gesproken over de huidige situatie bij Feyenoord. Aan tafel zaten Bart Nolles, Henk van Stee, Dennis van Eersel en Harry van der Laan. Onder meer de koers van de club, de financiële situatie en het vertrek van Ayase Ueda kwamen uitgebreid ter sprake.
‘Ja, had ik niet verwacht, 5 weken geleden’.
Volgens Van Eersel is er binnen Feyenoord sprake geweest van twee verschillende financiële koersen. Enerzijds was er de strategie van Dennis te Kloese, waarbij rekening werd gehouden met een begroting in de min. Daarbij was het noodzakelijk om grote transfers te realiseren om uiteindelijk weer quitte te spelen of zelfs winst te maken. Volgens Van Eersel is dat ook gelukt.
Tegelijkertijd lijkt Feyenoord nu een koers te varen waarbij break-even het uitgangspunt is. Wanneer die twee strategieën elkaar kruisen, kan volgens Van Eersel een tussenjaar ontstaan. Daarbij speelt ook mee dat Feyenoord in het verleden flink heeft geïnvesteerd in spelers die hun transfersom uiteindelijk niet hebben waargemaakt.
‘in combinatie met allerlei spelers die voor hoge bedragen zijn gehaald die het niet hebben gered waar je ook je verlies op een gegeven moment op moet pakken’.
Van der Laan kritisch op ambities
Ook de vergelijking tussen de huidige situatie bij Feyenoord en de periode waarin Robert Eenhoorn bij AZ werkte, komt ter sprake. Volgens Van der Laan gaat die vergelijking niet helemaal op. Bij AZ was een plek bij de beste vier of vijf een uitstekende prestatie, terwijl Feyenoord normaal gesproken voor de landstitel moet spelen.
‘Az is natuurlijk top 4 top 5 spelen. Fantastisch! Maar Feyenoord speel je normaal gesproken voor de titel. Dan moet wel de lat hoger gelegd worden’.
Van Stee sluit zich daarbij aan en benadrukt dat Eenhoorn van nature een winnaar is.
De vraag is vervolgens hoe supporters hiermee om moeten gaan, zeker wanneer zij voorafgaand aan het seizoen een seizoenkaart hebben gekocht met de verwachting dat Feyenoord voor de prijzen gaat spelen. Van der Laan vindt het ontbreken van ambitie niet passen bij de club.
‘Ik vind dat niet passen bij een top 3 club’.
Verkoopkeuzes
Daarnaast plaatst Van der Laan vraagtekens bij de transferkeuzes van Feyenoord. Zo begrijpt hij niet dat Givairo Read is behouden, terwijl Ueda wel mocht vertrekken. Volgens hem had Feyenoord de Japanse spits moeten behouden.
‘Hij is gelijk weer aan het scoren heb ik wel gezien. Een jongen die bijna ieder wedstrijd een goal maakt, en die laat je dan gaan’.
Volgens Van der Laan was Ueda juist een speler die het verschil kon maken en had Feyenoord hem daarom niet moeten laten gaan.
‘Die had je nooit moeten laten gaan, zeker niet als je moet gaan bezuinigen’.
Ook Van Stee begrijpt de keuze niet.
‘Je gaat inderdaad niet zo snel je topscoorder weg doen of je moet zo verschrikkelijk veel vertrouwen hebben in je nieuwe spits die je gekocht hebt’.
Van Eersel vermoedt dat financiële redenen een belangrijke rol hebben gespeeld bij het besluit. Feyenoord zou ervoor hebben gekozen om Read niet te verkopen, terwijl de club in de laatste dagen van de transferperiode alsnog geld wilde binnenhalen.
Sanering heeft volgens Van Eersel effect gehad
Nolles vraagt vervolgens of de financiële sanering binnen de selectie daadwerkelijk is gelukt. Van Eersel vindt van wel. Er zijn volgens hem veel spelers vertrokken, al zijn er nog altijd voetballers die geld kosten zonder dat Feyenoord daadwerkelijk gebruik van hen kan maken.
‘Der zijn er nog wel een aantal maar het is niet meer die situatie zoals die was’.
Volgens Nolles zal de saneringsronde vooral op de lange termijn gevolgen hebben. Bovendien is het volgens hem iets wat Feyenoord liever niet nog een keer wil meemaken.
Van der Laan gaat vervolgens nog een stap verder en stelt dat AZ Feyenoord momenteel voorbij is.
‘Die zijn op dit moment sterker als Feyenoord’.
Waarom kiest Feyenoord voor break-even?
Aan tafel wordt vervolgens besproken wat het voordeel is van een beleid waarbij Feyenoord financieel op break-even wil uitkomen. Het belangrijkste voordeel is volgens Van Eersel dat de club minder hard terugvalt wanneer er een of twee transferperiodes minder succesvol verlopen.
Het uitgangspunt is daarbij simpel: pas geld uitgeven wanneer het daadwerkelijk beschikbaar is. Van der Laan denkt dat Eenhoorn uiteindelijk een financieel gezondere club van Feyenoord wil maken.
Tegelijkertijd vermoedt Van der Laan dat Eenhoorn vooraf niet volledig op de hoogte was van de financiële situatie waarin Feyenoord verkeerde.
‘Ik denk dat niet alles verteld is tegen hem, waardoor die zo kan werken’.
Volgens Van der Laan had Eenhoorn het verwachtingspatroon richting de buitenwereld dan waarschijnlijk eerder uitgesproken als hij vooraf volledig op de hoogte was geweest.
Hadj Moussa voor 37 miljoen?
Tot slot wordt de mogelijke transfer van Anis Hadj Moussa besproken. De aanvaller zou naar verluidt zo'n 37 miljoen euro kunnen opleveren. De tafelgasten zijn het erover eens dat Feyenoord een dergelijk bedrag moeilijk kan weigeren, zeker wanneer de club daadwerkelijk bezig is aan een tussenjaar.
‘Dat ga je niet tegen houden, daar moet je een strik omheen doen. Dit bedrag krijg je nooit meer voor zo’n speler’.
Volgens de heren aan tafel kan Feyenoord eigenlijk geen nee zeggen tegen een dergelijk bedrag. Van der Laan noemt het tegelijkertijd een gok.
‘Het is een gok’.
Van Stee ziet daarbij juist kansen. Feyenoord beschikt volgens hem over een uitstekende jeugdopleiding en zou daarom het risico kunnen nemen om een belangrijke speler voor een enorm bedrag te verkopen en vervolgens opnieuw te investeren in de eigen jeugd.