Met nog vier wedstrijden te gaan is de strijd om de tweede plek in de Eredivisie uiterst spannend. Feyenoord staat met 55 punten op de tweede plaats, N.E.C. volgt met 54 punten en FC Twente met 53. Ajax staat op 51 punten, voor hen lijkt een derde plek realistischer om voor te gaan. Voor clubs als N.E.C. en Twente zou een eindstand rond de 55 punten als een succesvol seizoen worden beschouwd. Voor Feyenoord is dit echter een teleurstellend jaar, waar het van geluk mag spreken dat Ajax het ook slechter dan normaal doet. Toch lijkt Feyenoord de tweede plaats uiteindelijk te gaan pakken.
Gunstig schema en ervaring als belangrijke houvast
Feyenoord speelt nog tegen FC Groningen (thuis), Fortuna Sittard (uit), AZ Alkmaar (thuis) en PEC Zwolle (uit). Op papier zijn dit wedstrijden die Feyenoord moet winnen. In de praktijk gaat het onder Robin van Persie echter stroef, met moeizame overwinningen, soms onbegrijpelijke opstellingen en tactische keuzes en puntverlies tegen clubs uit het rechterrijtje. Het team mist op dit moment overtuiging en automatismen.
Een club als Feyenoord heeft vaker in deze situatie gezeten, dat er aan het eind van het seizoen nog gestreden moest worden voor een tweede of derde plek. Die winnaarsmentaliteit zit diep in het DNA van de club. Veel spelers in de huidige selectie hebben dit nog niet vaak meegemaakt, maar de club ervaring en ervaring vanuit de carrière van Van Persie kan in de komende weken juist het verschil maken.
Moeilijker programma voor de concurrentie
N.E.C. en Twente hebben een lastiger resterend schema, waaronder een onderlinge confrontatie. Daarnaast speelt N.E.C. nog een belangrijke bekerfinale tegen AZ, wat fysiek en mentaal vermoeiender is. Feyenoord beschikt bovendien over een iets gunstiger programma en een beter doelsaldo dan Twente, wat bij een gelijk puntenaantal in het voordeel werkt.
De hoge verwachtingen bij Feyenoord zorgen voor constante druk. Hoewel die druk dit seizoen soms negatief heeft uitgepakt, kan hij in de laatste fase juist motiverend werken omdat Het Legioen niet minder dan de tweede plaats accepteert. De spelers hebben samen met de supporters maar één doel voor ogen, wat vooral tegen FC Groningen en AZ thuis positief kan werken: alles geven voor die tweede plek.
Conclusie: Feyenoord eindigt als tweede
Alles wijst erop dat Feyenoord de tweede plaats weet te behouden, ondanks een teleurstellend seizoen. Dit wordt wel de slechtste tweede plaats ooit qua behaalde punten, Feyenoord moet dan zeker in de spiegel gaan kijken hoe dit kan. Toch blijft het een belangrijke prestatie in een moeilijk jaar. Feyenoord heeft net iets meer kwaliteit in de selectie en de ervaring om dit soort fases aan te kunnen dan de concurrenten. De komende weken zal het definitief uitwijzen.